Faenza

Wycieczki z Lido Adriano

Faenza, wspaniałe miasto sztuki, słynne w okresie Odrodzenia ze względu na produkcję wyrobów ceramicznych. Sama nazwa miejscowości stała się synonimem majoliki w wielu językach – między innymi po francusku – faiance, po angielsku – faience – dla podkreślenia dominującej roli Faenzy w Europie w tym sektorze, w którym jeszcze dzisiaj należy do awangardy.

Majolik z Faenzy

Produkcja historyczna majolik z Faenzy jest uznawana jako jeden z najdoskonalszych przykładów kreatywności artystycznej wyrażanej przy pomocy ceramiki. Sztuka ceramiczna żyje dzisiaj w Faenzie we wspaniałym Museo internazionale della ceramica (międzynarodowym muzeum ceramiki), gdzie przechowywane są jedne z najznakomitszych istniejących zbiorów ceramiki, pochodzących z różnych miejsc geograficznych i z każdej epoki historycznej, od amfor ze świata antycznego do nowoczesnych prac Chagalla i Picassa, z bogatym działem poświęconym ceramice z Faenzy z okresu Odrodzenia.   We wrześniu i październiku, międzynarodowe imprezy poświecone współczesnej i antycznej sztuce ceramicznej, gromadzą w Faenzie artystów, kolekcjonerów i miłośników majoliki.
Ponadto, dziesiątki  rzemieślniczych pracowni artystycznych, czynnych także obecnie, dają możliwość dokonywania zakupów unikatowych przedmiotów, niemożliwych do uzyskania gdzie indziej.

REZERWACJA ONLINE

Gwarantujemy najlepsze ceny wszystkich naszych obiektów w rezerwacji online.


Zasady anulowania rezerwacji

Co należy zwiedzić?

Piazza del Popolo i Piazza della Libertà , w centrum historycznym miasta place te zostały zbudowane w okresie średniowiecza i odrodzenia; przy placach zbudowano znaczące budowle takie jak Cattedrale (Katedra) z XV wieku , fontanna monumentalne (zabytkowa fontanna) i Torre Civica z XVII wieku. Palazzo del Podestà, zbudowany w XIII wieku i antyczny Palazzo Municipale, będący rezydencją rządzącego wówczas rodu Manfredi. W przyległym zaułku Corte della Molinella znajduje się teatr Teatro Comunale Masini, będący dziełem sztuki siedemnastowiecznej Faenzy. Liczne i interesujące budowle sakralne, zbudowane w okresie od średniowiecza do XVIII wieku, pomiędzy którymi wyróżnia się zabytkowy kompleks Commenda (przy corso Europa), jedno z antycznych hospitaliów Kawalerów maltańskich, ostatnio odrestaurowany w swojej formie z XVI wieku.
Palazzo Milzetti (via Tonducci) jest uważany przez wielu za jeden z najznakomitszych okazów neoklasycznej architektury włoskiej; aktualnie znajduje się tam Museo nazionale dell’Età Neoclassica (muzeum narodowe neoklasycyzmu) z cennymi pracami Gianiego.

W pobliżu:

Dla miłośników życia na otwartym powietrzu, istnieją różnorodne możliwości wykonania wycieczek do pobliskiej strefy krasowej w Parco della Vena del Gesso, aby odkryć nadzwyczajne morfologie dolin, wąwozów i ponorów. Bardzo ciekawe są także wycieczki z przewodnikiem do Parco carsico della grotta Tanaccia i do Parco naturale Carnè

www.terredifaenza.it
www.venadelgesso.org