Russi

Wycieczki z Lido Adriano

Prężny ośrodek rolniczo-przemysłowy miasteczka Russi bierze swoje początki w bardzo dalekiej przeszłości . Pod pozostałościami posadzki starożytnej willi rzymskiej odnaleziono dwa grobowce - datowane na koniec VII i początek VI wieku przed Chrystusem, będące najstarszym dowodem, że okolice Romanii, począwszy od VII wieku przed Chrystusem, zamieszkiwali ludzie nie należący do cywilizacji Etrusków.

Co warto zwiedzić

Obok Ratusza - emblematyczne pozostałości średniowiecznej przeszłości miasteczka: twierdza Rocca z dwiema basztami, wybudowana w drugiej połowie czternastego wieku przez władcę Rawenny, Guido da Polenta. Forteca, dziś siedziba muzeum Museo Civico, w okresie od Średniowiecza do Renesansu, pełniła niezwykle ważną rolę w okresie walk pomiędzy miastami Faenza i Rawenna o władzę nad terytorium Romanii.
Zachęcamy do spaceru ulicami centrum, odwiedzenia imponujących budowli religijnych pochodzących z osiemnastego wieku oraz obejrzenia Teatru Gminnego (Teatro Comunale) z  wieku dziewiętnastego. Na centralnym placu Piazza Farini można podziwiać kościół  Chiesa Arcipretale di Sant'Apollinare, w którym do dziś zachowały się posągi wykonane przez słynnych artystów z Faenzy, znanych jako Ballanti Graziani, oraz zobaczyć mistrzowsko wykonany ołtarz główny, a w zakrystii podziwiać trzy freski z XIII wieku anonimowego artysty z Romanii. Ponadto, warto odwiedzić: kościół Chiesa dell'Addolorata, zwany również świątynią "Służących", udekorowany sztukaterią,  której najbardziej eleganckie formy znajdują się w kantorii, oraz zobaczyć kościół  Chiesa del Carmine, w którym można podziwiać piękne obrazy i dekoracje przypisywane Camporesi di Meldola, zwanego "malarzem kwiatów".  W pobliżu  budynku naszą uwagę zwraca jedno z najlepiej zachowanych i ważnych znalezisk z okresu rzymskiego z terenu północnych Włoch: Rzymska Willa (Villa Romana) z I wieku przed Chrystusem z przepiękną posadzką. Willa jest centrum bardzo ważnego kompleksu rezydencjalno - wytwórczego o powierzchni ponad 3.500 m2, który powstał  w czasach Augusta i prężnie się rozwijał, aż do IV wieku. W tej okolicy na rozległym terenie wśród lasów i stawu zlokalizowane są liczne wykopaliska archeologiczne.

Podczas zwiedzania nie wolno zapomnieć o dwóch miejscach, które z pewnością oczarują  miłośników "nietypowych” muzeów; w starej dzielnicy miasteczka Russi  warto odwiedzić Muzeum Dzwonów  Museo di Arte Campanaria  - z interesującą  kolekcją ponad osiemdziesięciu dzwonów, wśród których znajdują się egzemplarze o wielkiej wartości.  Podążając ulicą San Vitale w kierunku Rawenny, warto zobaczyć Muzeum Nowoczesnej Dekoracji Wnętrz Museo dell'Arredo contemporaneo, w którym można podziwiać niezwykły design i dekorację wnętrz zdobiące sale najważniejszych budynków Europy. 

REZERWACJA ONLINE

Gwarantujemy najlepsze ceny wszystkich naszych obiektów w rezerwacji online.


Zasady anulowania rezerwacji

W okolicy

Z miejscowości Russi, można wybrać się na wycieczkę uroczą drogą prowadzącą prosto do odkrycia czterech cudownych kościołów parafialnych usytuowanych, wśród zielonych wsi Romanii: San Pancrazio, Sant'Apollinare, San Lorenzo in Vado Rondino oraz San Pietro in Trento.

Festyny i Targi

Najważniejszym świętem miasteczka mającym religijne korzenie, które jednak z biegiem lat zmieniły swój charakter na bardziej świecki, jest festyn La Fira di Sett Dulur,  organizowany co roku we wrześniu. Warto zwrócić uwagę na "Bel e cót" i "Canèna nòva", tradycje, pieśniarstwo, przedstawienia oraz targi z regionalnymi wyrobami rzemieślniczymi, które z roku na rok przyciągają do Russi coraz większą liczbę osób.